MENU GŁÓWNE

KONKURSY

BEZPIECZEŃSTWO
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW

W internecie
Kilka rad dla dzieci
Kilka rad dla rodziców
Na drodze
Pieszy
Rowerzysta
Na wycieczce
Organizacja
Regulamin

INNOWACJE PEDAGOGICZNE

eTwinning
Olimpiada oczami dziecka
Olympics through the eyes of a child
PROJEKT POLSKA-SŁOWACJA
STYCZEŃ-CZERWIEC 2012

Zobacz realizację projektu
tutaj...

INNOWACJA Z MATEMATYKI - WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ ...

Sprawozdanie z wprowadzenia innowacji metodycznej na lekcjach matematyki

w klasie czwartej „a” i czwartej „b”.

„Widzę, słyszę, czuję – budowanie edukacji sensorycznej indywidualnie dla każdego dziecka na lekcjach matematyki w II etapie kształcenia”

 

 

W czasie bieżącego roku szkolnego 2010/2011 często lekcjach matematyki przeprowadzano zgodnie z zasadami opracowanymi w w/w innowacji. Na lekcjach używano środki audiowizualne i inne dostępne pomoce dydaktyczne.

 1. Porównywanie różnicowe – metoda projektu – dzieci układały zadania (dwa działania obowiązkowo; pisemne dodawanie i odejmowanie), z zasadami o ile więcej, o ile mniej? Przedstawienie efektów za pomocą scenek i plakatów.

 2. Porównywanie ilorazowe – prezentacja multimedialna – zadania przedstawiono w postaci obrazów. Treści zadań czytano głośno i śledzono wydrukowane na kartce. Możliwość różnorakiej analizy zagadnienia.

 3. Rachunek pamięciowy na większości lekcjach metodą podaj dalej. Powtarzanie tabliczki mnożenia z wykorzystaniem gry „Piotruś”

 4. Zgadywanki – uzupełnianki matematyczne z wykorzystaniem projektora.

 5. Kalendarz i czas – zabawy dydaktyczne związane z odczytywaniem odpowiednich dat i pór roku. Pomoce dydaktyczne, to różne rodzaje zegarów.

 6. Wyrażenia dwumianowane – wprowadzenie gry na zasadzie stanowiska tematyczne – przygotowano różne rodzaje wag, na następną lekcję różne pomoce do mierzenia odległości czy długości danych przedmiotów. Uczniowie przychodzili od stanowiska do stanowiska i samodzielnie wykonywali zadania – posłużyło im to do lepszego zrozumienie porównania odpowiednich jednostek.

 7. Własności prostopadłościanów- układanie samodzielnie rymowanek, które przedstawiali rapując.

 

Na lekcjach utrwalających, ćwiczeniowych – czasie robienia samodzielnie ćwiczeń była puszczana cicho muzyka, co niektórym bardzo pomagało w wyciszeniu się na lekcji.

Po pierwszym roku wprowadzenia tej formy metodyczno-dydaktycznej należy stwierdzić, że przy tych zespołach klasowych była bardzo pomocna w prowadzeniu zajęć i zrozumienia niektórych działów matematyki w klasie czwartej.

 


Sprawozdanie z wprowadzenia innowacji metodycznej na lekcjach matematyki

w klasie piątej „b” w roku szkolnym 2011/2012.

„Widzę, słyszę, czuję – budowanie edukacji sensorycznej indywidualnie dla każdego dziecka na lekcjach matematyki w II etapie kształcenia”

 

W czasie bieżącego roku szkolnego 2011/2012 często lekcjach matematyki przeprowadzano zgodnie z zasadami opracowanymi w w/w innowacji. Na lekcjach używano środki audiowizualne, tablice interaktywną i inne dostępne pomoce dydaktyczne.

 1. Własności liczb – tabliczka mnożenia, podzielność liczb –ułożenie zadania z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku lub np. dwóch czy trzech rodzajów cukierków, koralików, a rozwiązanie wyśpiewujemy lub rapujemy.

 2. Porównywanie różnicowe – metoda projektu – dzieci układały zadania (dwa działania obowiązkowo; pisemne dodawanie i odejmowanie), z zasadami o ile więcej, o ile mniej? Przedstawienie efektów za pomocą scenek i plakatów.

 3. Porównywanie ilorazowe – prezentacja multimedialna – zadania przedstawiono w postaci obrazów. Treści zadań czytano głośno i śledzono wydrukowane na kartce. Możliwość różnorakiej analizy zagadnienia.

 4. Rachunek pamięciowy na większości lekcjach metodą podaj dalej. Powtarzanie tabliczki mnożenia z wykorzystaniem gry „Piotruś”- metoda skojarzeniowa.

 5. Zgadywanki – uzupełnianki matematyczne z wykorzystaniem projektora – program komputerowy do utrwalania działań pamięciowych.

 6. Kalendarz i czas – film dotyczący historii mierzenia czasu – różne sposoby zapisu czasu – w zależności od percepcji uczniów.

 7. Wyrażenia dwumianowane – scenka rodzajowa na temat zakupów – przeliczamy masę, długość, powierzchnię i wartość obliczaną wg danej ceny. Wykorzystujemy zestawy pomocnicze danych na kartach pracy – jednostki długości, masy , pola, pieniędzy.

 8. Figury geometryczne na płaszczyźnie – dyskusja dydaktyczna – metaplan ( jak jest, jak być powinno, co zrobić, aby było tak jak powinno być? ). Mapa pojęciowa – porządkowanie własności figur geometrycznych.

 9. Wielościany – praca z tablicą interaktywną pokazująca tworzenie wielościanów o różnych własnościach. Tworzenie stoisk tematycznych – gdzie dziecko dotyka bryły, analizuje, podnosi, rysuje modele.

 10. Liczby ujemne – praca z tablicą interaktywną – program do porównywania liczb całkowitych, dodawania i odejmowania tych liczb

 

Na lekcjach utrwalających, ćwiczeniowych – czasie robienia samodzielnie ćwiczeń była puszczana cicho muzyka, co niektórym bardzo pomagało w wyciszeniu się na lekcji.

Po drugim roku prowadzenia w tej formie metodyczno-dydaktycznej należy stwierdzić, że przy tych zespołach klasowych była bardzo pomocna w prowadzeniu zajęć i zrozumienia niektórych działów matematyki w klasie piątej.


BEZPIECZNE FERIE

BEZPIECZNE FERIE 2015!!!


PRAWA DZIECKA

20 listopada 2014r.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
25 rocznica uchwalenia
Konwencji Praw Dziecka
na świecie

19 listopada 2014

Wielkie Dziecięce Świeto

Dzień Pluszaka


NIE DLA CZADU!!!

Państwowa Straż Pożarna

Kampania społeczno - edukacyjną
"NIE dla czadu"


HUMANITARYZM
III MODUŁ COMENIUS REGIO
Jakie podejmujemy działania:
 • Zgłoszenie do akcji humanitarnej PAH
 • wsparcie finansowe "Studni dla południa"
 • sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH
 • pozyskanie funduszy z Dnia Piernika w szkole
 • Pełna miska dla schroniska
 • akcja Góra Grosza 2013
 • wsparcie edukacji dzieci w Kamerunie
 • wsparcie Hospicjum w Pszczynie - zakrętki
 • wizyta w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

COMENIUS REGIO

COMENIUS REGIO
w Gminie Miedźna


SEMINARIUM
Jak uczyć dzieci postawy młodego Europejczyka?


KONKURS NA MASKOTKĘ PROJEKTU
KONKURS NA ZAKŁADKĘ - organizowany przez Gminną Bibliotekę w Miedźnej

FORUM
Aktywny Rdzic-Skuteczny Nauczyciel


CZYTAJ BLOG SKE "eurojedynka"


CZYTAJ BLOG KOŁA HISTORYCZNEGO


SZEŚCIOLATEK W SZKOLE


FILM PROMUJĄCY SZEŚCIOLATKI

Przydatne linki dla rodziców:

WF z klasąBLOG
ANKIETY


List Minister Joanny Muchy
na inaguracje roku szkolnego
2013/2014PROJEKTY REALIZOWANE
Zajęcia Efektywnej Nauki
IPK - Wspólnymi siłami

BEZPIECZNA SZKOŁA
SOWA

Biuletyn Informacji Publicznej

Szkoły Podstawowej nr 1
im. Bronisława Malinowskiego
w Woli

Szkoła Podstawowa nr 1
im. Bronisława Malinowskiego
Powered by PHP-Fusion © 2003-20051876482 Unikalnych wizyt
Copyright © 2010